Robimy altan

Jeśli tak się składa, że posiadamy piękny ogród, albo urokliwą działkę z dala od gwaru miasta warto przemyśleć kwestię posiadania altany ogrodowej. Jeśli chcielibyśmy stworzyć taką altanę według swojego indywidualnego projektu, warto przemyśleć pomysł zbudowania jej własnymi rękami. Dla fanów prac domowych i majsterkowania stworzenie takiej altany nie powinno być dużym problemem.

2aa

Na początku warto zastanowić się jak ma finalnie wyglądać altana. Starajmy się wkomponować ją w pozostałe elementy aranżacji ogrodu, aby swoim stylem i wyglądem nie odbiegała od pozostałych elementów aranżacji terenu czy ogrodu. Warto zadać sobie także pytanie jaki cel ma spełniać dla nas altana – czy potrzebujemy miejsca na weekendowe posiłki w gronie najbliższych, czy chcielibyśmy przy altanie mieć także miejsce na huśtawkę, czy hamak. Jeśli mamy już projekt wymarzonej altany warto zadbać o niezbędne formalności, aby móc ją wybudować. Jeśli udało nam się pomyślnie je załatwić, czas pomyśleć o fundamentach.

Konstrukcja fundamentów jest uzależniona od tego, jak duża będzie finalnie nasza altana. Następnym etapem w procesie budowania własnej altany jest postawienie jej konstrukcji. Zaczynamy od pionowych słupów, na których później zamontujemy dach. Liczba słupów zależy od indywidualnych cech naszego projektu.

Kiedy już przytwierdzimy je do fundamentu, możemy zamontować dach. Dach jest ważnym elementem z punktu widzenia estetyki, dlatego warto odpowiednio wcześniej przemyśleć nasze preferencje w tym zakresie. Kiedy dach jest gotowy, musimy pokryć go dodatkowym materiałem. Na rynku znajduje się spory wybór różnych materiałów. W zależności od naszego budżetu i indywidualnych preferencji możemy wybrać na przykład papę albo dachówkę. Następnym krokiem jest zamontowanie podłogi oraz zaimpregnowanie drewna, jeśli zdecydowaliśmy się właśnie na konstrukcję drewnianą. Podłoga jest z kolei jakoby dopełnieniem naszej konstrukcji. Do zrobienia podłogi możemy wybrać deskę podłogową, kamień albo kostkę. Wszystko zależy od tego, co jest dla nas najważniejsze.

Info: altany dla każdego

12 myśli do „Robimy altan”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *